Lowest lot number
- BelysningClear filters
660
Bordslampa, Gunnar Nylund för Rörstrand
Final bid800 SEK
Est800 SEK
661
Golvlampa, SPA, typ 1786, 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
666
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
667
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Final bid400 SEK
Est800 SEK
682
Bordslampa, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est800 SEK
710
Bordslampa, barockstil, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
719
Ljusstake, "Margarete", Lars Holmström
Final bid700 SEK
Est800 SEK
750
Taklykta, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
778
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
790
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
805
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
818
Bordslampa, Fraureuth, Tyskland, daterad 1927
Final bid600 SEK
Est400 SEK
831
Ljusstakar ett par, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
835
Taklampa, Tom Dixon, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Vägglampa, Lorentzons, 1950/60-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, Bergboms, G012, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
882
Ljuskronor ett par, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
883
Bordslampa, 19/2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
889
Final bid600 SEK
Est800 SEK
909
Final bid500 SEK
Est500 SEK
914
Vägglampa, "Curt", Carl Malmsten
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ljuslykta, Gunnar Muskos, Trollheden Design
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
955
Takkrona, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Final bid2,700 SEK
Est800 SEK
Kandelabrar ett par, 1940-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vägglampa, Holm Sörensen, Danmark
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Final bid3,800 SEK
Est1,000 SEK
Vägglystrar ett par, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
1161
Lampskärmar 4st, Jobs, Leksand
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
1162
Fönsterlampor ett par, "Duett", IKEA
Final bid1,900 SEK
Est400 SEK
Takplafond, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, "Harmony", Georg Jensen, Danmark
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Taklampa och hiss, 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Väggapplique, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Vägglampor 3st, jugendstil, 1900-talets senare del
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Ljusstake, Skultuna
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Taklampa, 1960-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Elljusstakar 4st, Markslöjd
Final bid1,600 SEK
Est400 SEK
Golvkandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est400 SEK