Bordslampa, modell 2468, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
4
Slutpris6 200 SEK
Värdering5 000 SEK
Taklampa med skärm från Flygsfors Glasbruk, 1940-tal
Slutpris7 600 SEK
Värdering2 000 SEK
23
Slutpris7 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa, Erik Tidstrand för Nordiska Kompaniet
37
Slutpris4 200 SEK
Värdering8 000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
50
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
76
Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklykta, gustaviansk stil, 1900-tal
89
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 000 SEK
90
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Takampel, 1800-talets andra hälft
97
SlutprisInga bud
Värdering1 500 SEK
Taklampa, "Flower Pot", Verner Panton, &tradition
129
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
136
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Vägglampa, "2/1", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
143
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Golvlampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
171
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, "Doo Wop", Louis Poulsen, Danmark
179
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Kandelabrar ett par, empirestil, 1900-tal
207
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk
233
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, funkisstil, 1900-talets senare del
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampor 2st, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
271
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson för Luxus
281
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
531
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
551
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Kandelaber, Skultuna, 2005
554
Kandelaber, Skultuna, 2005
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-tal
610
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Stormlykta, Primus, No.994
625
Stormlykta, Primus, No.994
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
626
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets senare del
634
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, Lalique, Frankrike
658
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, 1950-tal
661
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, Orrefors, omkring 1900-talets mitt
665
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Takampel, empirestil, 1900-talets första hälft
690
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Vägglampa, Norge, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Takplafond, 1940-tal
724
Takplafond, 1940-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
Elljusstake, "Elflugan", Lundgren & Strandberg
733
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
734
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor 5st, Konsthantverk, Tyringe
754
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
Golvlampa, 1950-tal
780
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklykta, 1900-talets första hälft
795
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
807
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
820
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, gustaviansk stil, omkring år 1900
823
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, 1800-talets slut
Bordslampa, 1800-talets slut
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, Oki Sato, Nendo, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, "Arkipelag Twin", Niclas Hoflin för Rubn
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK