Vägglampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
Slutpris2 100 SEK
Värdering3 000 SEK
Taklykta/taklampa, omkring 1900-talets mitt
36
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampor ett par, omkring 1900-talets mitt
39
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
44
Takplafond, 1930/40-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
50
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Vägglampor ett par, ASEA, omkring 1900-talets mitt
56
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
57
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
Lykta, barockstil, 1800-tal
63
Lykta, barockstil, 1800-tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
95
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Bordslampa, Luco AB, Göteborg, 1950-tal
104
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, "Crystal", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
114
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Golvlampa, Bergboms, G-024
165
Golvlampa, Bergboms, G-024
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Ljuskrona, 18/1900-tal
166
Ljuskrona, 18/1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal
221
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
222
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Kandelaber, 19/2000-tal
225
Kandelaber, 19/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampor ett par, "Cocoon", Achille e Pier Giacomo, Italien
234
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Ljusstakar 3st, Erik Höglund för Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, Bergboms, G-08, 1950-tal
272
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kandelaber, 19/2000-tal
Kandelaber, 19/2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, Einar Bäckström, modell 7407
Slutpris2 100 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Kandelabrar ett par, Gunnar Ander för Ystad Metall
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Bordslampa, 1920-tal
Bordslampa, 1920-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, 1950-tal
528
Bordslampa, 1950-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
548
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Taklampa, ASEA, omkring 1900-talets mitt
570
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Bordslampa, Bergboms, B-024
Bordslampa, Bergboms, B-024
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, Bergbom, G018
610
Golvlampa, Bergbom, G018
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampor ett par, Bergboms, B018
611
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa, Bergbom, B09
612
Bordslampa, Bergbom, B09
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
695
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
708
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Fasadlampa, omkring 1900-talets mitt
737
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, "Stekpannan", Ateljé Lyktan
740
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, Ellysett, Hans Agne Jakobsson
747
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
750
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
751
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
757
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
758
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Ljuskrona, 1900-tal
815
Ljuskrona, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Takplafond, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
820
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 18/1900-tal
824
Slutpris8 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
843
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, 1900-talets senare del
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, 1950/60-tal
914
Golvlampa, 1950/60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, 1950-tal
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK