Olle Nordberg (1905-1986)
105
Olle Nordberg (1905-1986)
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Skulpturer 2st, 1900-talets första hälft
224
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Stor dalahäst
Stor dalahäst
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Dalahäst, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
Slutpris5 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Kista, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljuskrona, allmoge, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Lockburk, allmoge, 1800-tal
Lockburk, allmoge, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Stor dalagris/sparbössa, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Kniv med slida, samearbete
557
Kniv med slida, samearbete
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
680
Pall, allmoge, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Dalagris, 1900-talets första hälft
698
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 800 SEK
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
702
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 800 SEK
Skulptur, "Fågelsjöhäst", Fågelsjö Hembygdsförening
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Lykta, allmoge, 1800-tal
866
Lykta, allmoge, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Kniv med slida, samearbete
Kniv med slida, samearbete
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
878
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Lockskål, 1900-talets första hälft
884
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar 4st, bl.a. Nils Olsson
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Lykta, allmoge, 1800-tal
Lykta, allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Dalagris/sparbössa, Mora Hemslöjdsförening
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Vandringsstav, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Skulptur, Jerk Werkmäster, Nittsjö
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Stumpljusstake, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Avrinningsbord, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Träskurna figurer 5st
Träskurna figurer 5st
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Ostformar 3st, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar 9st, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Skulpterade hästar 4st
Skulpterade hästar 4st
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Dalahästar 5st, bl.a. Nils Olsson
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Skulpturer 11st, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Träskulpturer 6st
Träskulpturer 6st
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar och hästar 34st
1586
Dalahästar och hästar 34st
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Stor dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 800 SEK
Tråg 8st, allmoge, 1800-tal
2212
Tråg 8st, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 300 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 4 delar
2408
Allmoge 4 delar
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Träföremål 6 delar
2483
Träföremål 6 delar
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK