Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Golvlampa, Nordiska Kompaniet, 1940/50-tal
876
Slutpris400 SEK
Bordslampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Atelje Lyktan
Slutpris800 SEK
Bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan
Slutpris500 SEK
Ljusstakar 5st, "Nagel", Ceasar Stoffi
Slutpris1 000 SEK
Bordslampa, 1920-tal
887
Bordslampa, 1920-tal
Slutpris500 SEK
Bordslampa, jugend, 1910/20-tal
Slutpris400 SEK
Vägglampor ett par, "Skarabé", Ateljé Lyktan
Slutpris600 SEK
Bordslampa, "Tuben", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris800 SEK
Väggljusstake, Thomas Hellström för Nittsjö
898
Slutpris100 SEK
Vägglampa, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Slutpris600 SEK
Bordslampa, Anna Lisa Thomsson för Ekeby
Slutpris1 100 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Slutpris800 SEK
Takkrona, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris700 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris1 000 SEK
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Kandelaber, Bengt Lindberg
Kandelaber, Bengt Lindberg
Slutpris600 SEK
Slutpris900 SEK
Golvlampor 2st
Golvlampor 2st
Slutpris500 SEK
Ljusstakar 8st, Birgitta Hedlund
Slutpris700 SEK
Bordslampa, IKEA
Bordslampa, IKEA
Slutpris500 SEK
Takplafond, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Bordslampa, Murano, Italien
Bordslampa, Murano, Italien
Slutpris500 SEK
Bordslampa, Tiffanystil, 19/2000-tal
Slutpris600 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Himmelsglob, Columbus, Johannes Reim
Slutpris500 SEK
Kandelabrar ett par, Hedemora, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Kandelabrar ett par, 19/2000-tal
Slutpris300 SEK
Vägglampor ett par, Armaturhantverk, Tibro
Slutpris800 SEK
Bordslampa, tidigt 1900-tal
1272
Bordslampa, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Slutpris500 SEK
Badrumslampor 2st, bl.a. Sigvard Bernadotte
1284
Slutpris200 SEK
Plafond, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Takplafond, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Plafondlampa, 1900-talets första hälft
1323
Slutpris400 SEK
Bordslampa, "Anna", Anna Ehrner för Ateljé Lyktan
Slutpris400 SEK
Taklampa, 19/2000-tal
Taklampa, 19/2000-tal
Slutpris900 SEK
Väggfotogenlampor ett par, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Ljusstake, "Nordic Light", Jonas Grundell för Designhouse
Slutpris600 SEK
Taklampa, troligen Tilgman, 1960-tal
Slutpris300 SEK
Golvlampor ett par, 1950/60-tal
1426
Slutpris1 100 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Slutpris400 SEK
Vägglampor ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Golvlampor 2st, 1950/60-tal
Golvlampor 2st, 1950/60-tal
Slutpris1 200 SEK