Taklampa, Harald Notini, Böhlmarks, omkring 1900-talets mitt
1
Slutpris24 000 SEK
Golvlampa, Josef Frank, "Kryckan", modell 2458, Svenskt Tenn
Slutpris3 800 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund
29
Ljuskrona, Erik Höglund
Slutpris2 200 SEK
Bordslampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
31
Slutpris2 100 SEK
Golvlampa, "G185", Hans Agne Jakobsson, Markaryd
46
Slutpris2 200 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
48
Slutpris1 600 SEK
72
Slutpris1 200 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
101
Slutpris1 500 SEK
Bordslampa, Joe Columbo för Husqvarna
117
Slutpris1 400 SEK
127
Slutpris1 200 SEK
Vägglampor ett par, ASEA, modell 2928
140
Slutpris1 400 SEK
Bordslampa, ASEA, modell 1272
141
Bordslampa, ASEA, modell 1272
Slutpris1 200 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
142
Slutpris1 900 SEK
Takplafond, 1900-talets första hälft
155
Slutpris1 500 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
160
Slutpris2 500 SEK
Taklampa, firma Svenskt Tenn
164
Taklampa, firma Svenskt Tenn
Slutpris1 800 SEK
Bordslampa, Christian Dell, Kaiser Idell, 1920/30-tal
174
Slutpris1 600 SEK
Taklampa, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft
185
Slutpris1 100 SEK
Taklampa, "Knubblingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
186
Slutpris500 SEK
Taklampa, firma Svenskt Tenn, modell 2560
189
Slutpris800 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
206
Slutpris1 900 SEK
Bordslampa, Gunnar Nylund för Rörstrand
Slutpris400 SEK
Bordslampa, 1910/20-tal
Bordslampa, 1910/20-tal
Slutpris900 SEK
Bordslampa, 1900-tal
543
Bordslampa, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Paul Henningsen för Louis Poulsen
557
Slutpris600 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
571
Slutpris900 SEK
Takkrona, 1900-talets första hälft
573
Slutpris1 200 SEK
Bordslampa, art deco, 1920-tal
614
Slutpris400 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
622
Taklampa, 1930/40-tal
Slutpris400 SEK
Vägglampor 3st, Bergboms, V132
641
Slutpris1 300 SEK
Bordslampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
644
Slutpris1 100 SEK
Bordslampa, 1900-talets slut
648
Bordslampa, 1900-talets slut
Slutpris600 SEK
Taklampa, art deco, 1930-tal
655
Taklampa, art deco, 1930-tal
Slutpris500 SEK
Bordslampa, "Flambé", Gunnar Nylund för Rörstrand
660
Slutpris400 SEK
Stormlyktor ett par, 1900-talets första hälft
675
Slutpris800 SEK
Bordslampa, Herman Bergman Konstgjuteri, 1900-talets början
676
Slutpris900 SEK
Vägglampor ett par, Sjömarkens Armatur AB
708
Slutpris500 SEK
Bordslampor ett par, GMA, 1900-talets andra hälft
740
Slutpris1 200 SEK
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
767
Slutpris700 SEK
Fasadlampor ett par, Gunnar Asplund för ASEA
769
Slutpris1 600 SEK
Taklampa, jugend, 1910/20-tal
772
Taklampa, jugend, 1910/20-tal
Slutpris1 400 SEK
Taklampa, 1940/50-tal
780
Taklampa, 1940/50-tal
Slutpris2 600 SEK
Supkoppar 12st, Pierre Forsell för Skultuna
781
Slutpris600 SEK
Vägglampa, funkis, 1900-talets första hälft
793
Slutpris700 SEK
Takplafond, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
866
Slutpris100 SEK
873
Slutpris500 SEK
Taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK