Dalahäst, omkring år 1900
7
Dalahäst, omkring år 1900
Slutpris18 000 SEK
Kalk, allmoge, 1800-tal
65
Kalk, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Trollring, allmoge, 1800-tal
123
Trollring, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 900 SEK
Skulptur, allmoge, 1900-talets början
134
Slutpris6 400 SEK
Dalahäst, allmoge, 18/1900-tal
136
Slutpris2 600 SEK
Bonadsmålning, Sunnebo, daterad 1835
137
Slutpris2 900 SEK
Träskuren häst, 1800-tal
166
Träskuren häst, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
274
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Lekhäst, allmoge, 1800-tal
Lekhäst, allmoge, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Dörr, allmoge, 1800-tal
Dörr, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Lykta, allmoge, 1800-tal
541
Lykta, allmoge, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
601
Slutpris1 200 SEK
Träskuren fågel, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Räfsa, allmoge, 1800-tal
636
Räfsa, allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Skål, 1900-talets första hälft
771
Slutpris700 SEK
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
870
Slutpris600 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Dalahäst, 1900-talets början
Dalahäst, 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Dalahästar 3st
Dalahästar 3st
Slutpris700 SEK
Dalahästar 5st, bl.a. John Gudmunds
Slutpris1 100 SEK
Slutpris1 000 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Dryckeskärl, Kalevala Koru, Finland
Slutpris300 SEK
Dalahäst, Grannas, A.Olsson
1270
Dalahäst, Grannas, A.Olsson
Slutpris1 400 SEK
Korg med handtag, allmoge, 1800-tal
1296
Slutpris900 SEK
Träskulpturer 6st
1411
Träskulpturer 6st
Slutpris400 SEK
Dalahästar 7st, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
1907
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Kont, daterad 1882
1985
Kont, daterad 1882
Slutpris500 SEK
Allmoge 3 delar, 1800-tal
1986
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Laggade stånkor 4st, allmoge, 1800-tal
2496
Slutpris400 SEK
Laggade tunnor 3st, allmoge, 1800-tal
2964
Slutpris400 SEK