Vägg-/bordslampa, Boréns, 1940-tal
Slutpris1 700 SEK
Bordslampa, Bergboms, B04
61
Bordslampa, Bergboms, B04
Slutpris2 000 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
76
Slutpris1 700 SEK
77
Slutpris1 700 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
129
Slutpris1 700 SEK
Ljusampel, empirestil, 1800-tal
138
Slutpris1 700 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1800-tal
154
Slutpris900 SEK
Taklampa, funkis, 1900-talets första hälft
155
Slutpris1 000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
206
Slutpris1 700 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
208
Slutpris1 000 SEK
Bordslampa, "Panthella", Verner Panton för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 600 SEK
Bordslampa, Stig Blomberg, "Lampan 750"
Slutpris1 100 SEK
Golvlampa, tidigt 1900-tal
Golvlampa, tidigt 1900-tal
Slutpris7 000 SEK
Elljusstake, "Fantasi 97", Osram
Slutpris1 000 SEK
Bordslampor 2st, Sonja Katzin bl.a. för ASEA
Slutpris2 600 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris2 000 SEK
Takkrona, 1900-talets första hälft
540
Slutpris800 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
565
Slutpris400 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-tal
566
Slutpris900 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets början
578
Slutpris700 SEK
579
Slutpris900 SEK
Takkrona, omkring år 1900
644
Takkrona, omkring år 1900
Slutpris3 200 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
649
Slutpris900 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
727
Slutpris600 SEK
737
Slutpris1 400 SEK
Stor taklampa, 1900-talets andra hälft
743
Slutpris1 500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets första hälft
756
Slutpris600 SEK
Golvlampa, Eskilstuna Armatur, 1950-tal
766
Slutpris600 SEK
Taklampor 3st, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
790
Slutpris1 100 SEK
Takplafond, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson för Luxus
792
Slutpris1 500 SEK
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Elljusstakar ett par, "Titus", Harry N Boström
798
Slutpris2 900 SEK
Vägglampetter ett par, omkring 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Ljusampel, Karl Johan stil, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Oljelampor ett par, Danmark, 1900-talets andra hälft
900
Slutpris300 SEK
Takkrona, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-tal
928
Slutpris400 SEK
Slutpris1 700 SEK
Slutpris400 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Bordslampa, Boréns, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Skrivbordslampa till partnerdesk, 1900-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Taklampor ett par, Ateljé Engberg, Urshult
Slutpris500 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Taklampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Slutpris600 SEK
1152
Slutpris500 SEK