Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
5
Slutpris2 200 SEK
Golvlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, G185
Slutpris3 400 SEK
Bordslampa, Böhlmarks, 1900-talets början
61
Slutpris3 400 SEK
Taklampa, "Charlottenborg", Poul Henningsen för Louis Poulsen
80
Slutpris2 100 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
106
Slutpris900 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
112
Slutpris1 400 SEK
Fönsterlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
134
Slutpris500 SEK
Ljuskrona, 1800-talets andra hälft
137
Slutpris7 400 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Poul Henningsen för Louis Poulsen
139
Slutpris900 SEK
Kandelabrar ett par, delvis empire
167
Slutpris1 100 SEK
Taklampa, nyklassicism, 1920/30-tal
178
Slutpris2 000 SEK
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2562
217
Slutpris2 200 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
231
Slutpris700 SEK
Fasadlykta, omkring år 1900
242
Fasadlykta, omkring år 1900
Slutpris6 200 SEK
Taklampa, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris1 700 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
Slutpris1 200 SEK
Vägglampor ett par, Kjell Löwenadler för Glössner & co., 1940-tal
491
Slutpris1 500 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.58
Slutpris600 SEK
Bordslampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
560
Slutpris900 SEK
Kandelaber, 1900-tal
585
Kandelaber, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
586
Slutpris500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
597
Slutpris800 SEK
Jardiniere, 1900-talets början
Slutpris100 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna
604
Ljusstakar ett par, Skultuna
Slutpris600 SEK
609
Slutpris500 SEK
Taklampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
613
Slutpris600 SEK
617
Slutpris500 SEK
623
Slutpris400 SEK
Stormlyktor ett par, Karlskrona Lampfabrik
633
Slutpris900 SEK
Taklampa, "VP-Europa", Verner Panton för Louis Poulsen
639
Slutpris2 100 SEK
Vägglampa, 1900-talets första hälft
648
Slutpris1 100 SEK
Ljusstakar 3st, "Kobra", Georg Jensen, Danmark
667
Slutpris900 SEK
Spiklykta, 1800-tal
670
Spiklykta, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
681
Slutpris500 SEK
Taklampor ett par, "Porcelouis", Bing & Gröndahl / Louis Poulsen
691
Slutpris200 SEK
704
Slutpris400 SEK
Golvlampa, 1950-tal
718
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Golvlampa, 1950-tal
726
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris500 SEK
Taklampa, 1940-tal
738
Taklampa, 1940-tal
Slutpris300 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
739
Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris1 000 SEK
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
761
Slutpris1 000 SEK
762
Slutpris600 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
768
Slutpris300 SEK
771
Slutpris400 SEK
Ljusstakar 2 par, Pentti Sarpaneva
772
Slutpris500 SEK
Ljusstakar ett par, Gusums Bruk, no.69
775
Slutpris500 SEK
Golvlampa, 1950-tal
779
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris1 200 SEK