22
Dalahäst, tillskriven Wik Olof Hansson, Bergkarllås, 1800-talets slut
Slutpris10 000 SEK
86
Bonadsmålning, allmoge, södra Sverige, 1800-tal
Slutpris4 200 SEK
157
Knotskål, allmoge, daterad 1872
Slutpris900 SEK
162
Liten svepask, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris2 000 SEK
163
Skrin, allmoge, norra Sverige, 1700-tal
Slutpris4 000 SEK
232
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
233
Svepask, allmoge, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Skulptur, 18/1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Kista, allmoge, Lima, Dalarna, daterad 1878
Slutpris800 SEK
524
Kista, allmoge, 1700-tal
Slutpris1 600 SEK
622
Rockhuvud, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris700 SEK
672
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1837
Slutpris500 SEK
696
Vävlunor ett par, allmoge, daterade 1822
Slutpris1 300 SEK
812
Lykta, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1819
Slutpris200 SEK
Korg, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
878
Rotarbeten 7st, bl.a. 1800-tal
Slutpris900 SEK
909
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Dalahäst, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Rotarbeten 2st, allmoge, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Skrin, allmoge, 1700-tal
Slutpris600 SEK
1408
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Kista, allmoge, 1700-tal
Slutpris900 SEK
Korgar 2st, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris700 SEK
1619
Tråg 2st, allmoge, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
2001
Stor svepask med lock, 18/1900-tal
Slutpris300 SEK
2099
Allmoge 6 delar
Slutpris900 SEK
2325
Laggade kärl 4st, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
2424
Parti allmogeföremål
Slutpris400 SEK
2475
Kyltunna, 1800-tal
Slutpris600 SEK
2522
Parti allmogeföremål, mestadels 1800-tal
Slutpris500 SEK