Månadsauktion den 2 december

Auktionsstart klockan 11:00. Visning fredag den 29 november 13:00-16:00, söndag den 1 december 12:30-15:00 samt måndag den 2 december 09:00-11:00.

Månadsauktion den 2 december
Inkludera avslutade föremål
Förhandsvisning
Lars Lerin (f.1954)
3
Lars Lerin (f.1954)
Startbud100 SEK
Värdering8 000 SEK
Förhandsvisning
Slaglåspistol, Sverige, m/1820-57
4
Startbud100 SEK
Värdering2 500 SEK
Förhandsvisning
Taklampa, Harald Notini för Arvid Böhlmarks Lampfabrik, modell 6350
5
Startbud100 SEK
Värdering5 000 SEK
Förhandsvisning
Sakral skulptur, 1700-tal eller äldre
6
Startbud100 SEK
Värdering5 000 SEK
Förhandsvisning
Spegel, rokoko, 1700-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering4 000 SEK
Förhandsvisning
Arne Olsson (1918-2003)
10
Arne Olsson (1918-2003)
Startbud100 SEK
Värdering4 000 SEK
Förhandsvisning
Ljusstakar ett par, 15/1600-tal
Startbud100 SEK
Värdering3 000 SEK
Förhandsvisning
Slaglåsgevär, Sverige, m/1815
Slaglåsgevär, Sverige, m/1815
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Leon Eugene Lambert (1865-1936)
Startbud100 SEK
Värdering8 000 SEK
Förhandsvisning
Hirschfänger, Tyskland, 17/1800-tal
Startbud100 SEK
Värdering2 500 SEK
Förhandsvisning
Figurin, "Charlotta", Lisa Larsson för Gustavsberg
31
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Knotskål, allmoge, 1800-tal
32
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Startbud100 SEK
Värdering5 000 SEK
Förhandsvisning
Bordslampa, troligen Böhlmarks, 1900-talets början
33
Startbud100 SEK
Värdering1 500 SEK
Förhandsvisning
Matservisdelar, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg
Startbud100 SEK
Värdering3 000 SEK
Förhandsvisning
Ljusstake, barock, 1700-tal
57
Ljusstake, barock, 1700-tal
Startbud100 SEK
Värdering3 000 SEK
Förhandsvisning
Lockdosa, daterad 1696
60
Lockdosa, daterad 1696
Startbud100 SEK
Värdering8 000 SEK
Förhandsvisning
Vas, Italien, 1950/60-tal
76
Vas, Italien, 1950/60-tal
Startbud100 SEK
Värdering1 500 SEK
Förhandsvisning
Gunnar Kalles
77
Gunnar Kalles
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Kaffekanna i koppar, 17/1800-tal
84
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Skål, Kina, 18/1900-tal
87
Skål, Kina, 18/1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Sängvärmare, barock, 16/1700-tal
93
Startbud100 SEK
Värdering3 000 SEK
Förhandsvisning
Ragnar Person (1905-1993)
96
Ragnar Person (1905-1993)
Startbud100 SEK
Värdering3 000 SEK
Förhandsvisning
Mortel med stöt, daterad 1699
102
Mortel med stöt, daterad 1699
Startbud100 SEK
Värdering1 500 SEK
Förhandsvisning
Ernst Küsel (1873-1942)
135
Ernst Küsel (1873-1942)
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Ljusplåtar 4st, 1700-tal
189
Ljusplåtar 4st, 1700-tal
Startbud100 SEK
Värdering2 000 SEK
Förhandsvisning
Kandelaber i brons, renässansstil, 17/1800-tal
205
Startbud100 SEK
Värdering4 000 SEK
Förhandsvisning
Terrin med lock, Musselmalet, Royal Copenhagen
211
Startbud100 SEK
Värdering1 500 SEK
Förhandsvisning
Skylt, Olléns Tröskmaskiner, Flen, tidigt 1900-tal
216
Startbud100 SEK
Värdering2 500 SEK
Förhandsvisning
Stolar 5st, allmoge barock, 1700-talets slut
Startbud100 SEK
Värdering6 000 SEK
Förhandsvisning
Baljfåtölj, sengustaviansk, omkring år 1800
Startbud100 SEK
Värdering3 000 SEK