- BelysningRensa filter
Mässing 3 delar
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Kandelabrar ett par, rokokostil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa med fontän, 19/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
Tomte med belysning, 1900-talets senare del
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
1384
Ljuskrona, barockstil, 18/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
1406
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
1419
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
1423
Skrivbordslampor ett par, IKEA
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Taklampor ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
1438
Elljusstakar 2st, Luma, 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
1442
Takfotogenlykta, 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor 2st, bl.a. 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Ljuskrona, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, art deco, 1930-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Vägg- samt taklyktor 3st, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, Werner Schou, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Takfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
1585
Golvlampor ett par, "Mars", Ateljé Lyktan
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
1588
Elljusstakar 5st, Markslöjd, "Vinter"
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
1619
Julbelysning 7 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
1635
Taklampa, 1950/60-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
1636
Taklampa, 1950/60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
1645
Taklampor 5st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Lyktor 2st, bl.a. daterad 1931
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Elljusstakar 3st, Konst Smide
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
Bordslampor 3st, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Gruvlyktor 3st, bl.a. "British Coal Mining co."
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
1843
Julbelysning 7 delar, bl.a. Philips
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
1871
Belysning 7 delar
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
1873
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Golvlampor 2st
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
1893
Golvlampa, Nya ÖIA, 1900-talets senare del
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
1927
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
1928
Belysning 4 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
1973
Takfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
2021
Taklampa, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
2057
Taklampor 2st, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
2075
Belysning 4 delar, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
2082
Taklampor 2st, jugend, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
2093
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
2102
Lykta, 19/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
2156
Belysning 5 delar
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
2185
Bordslampa, "Anna", Anna Ehrner för Ateljé Lyktan
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
2206
Lampor ett par, industristil, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
2212
Julbelysning 8 delar
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK