- BelysningRensa filter
45
Golvlampa, "PH-80", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 SEK
47
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
54
Bordslampa, Arvid Böhlmarks Lampfabrik, tillskriven Harald Notini
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
84
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
89
Bordslampa, Einar Bäckström, Malmö, modell 5014
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
97
Bordslampa, jugend, Böhlmarks, modell 6645, 1900-talets början
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 500 SEK
118
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
119
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
134
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
136
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
144
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
166
Bordslampa, Christian Dell, Kaiser Idell, 1920/30-tal
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 000 SEK
173
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
175
Lykta, Hans Agne Jakobsson, modell L-102/32
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
189
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
192
Taklampa, "Pia", Tore Ahlsen
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
194
Taklampa, "Pia", Tore Ahlsen
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
199
Takplafond, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
234
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, 1950/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
271
Taklampa, Emil Stejnar, Österrike, 1960-tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, 1950-tal
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, 1950-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, 1950-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering2 000 SEK
483
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björck för Ystad Metall
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
484
Ljusstakar ett par, EOS, Jönköping, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
486
Ljusstakar ett par, Gusums Bruk, no.22
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Vägglampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
539
Ljusstake, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Fasadlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
554
Taklampor ett par, efter Carl Larsson, "Näckroslampan", 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
561
Kandelabrar ett par, varav en 1900-talets första del
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
562
Taklampa, 1900-talets slut
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
569
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
579
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
592
Takplafonder ett par, Le Klint, Danmark
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
593
Bordslampa, Rörstrand, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
595
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampor ett par, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
600
Ljuskrona, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Kandelaber, barockstil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
609
Kandelaber, omkring 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
610
Taklampa, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
619
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, modell B-112
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
652
Taklampa, 1940-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
655
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK