- BelysningRensa filter
660
Bordslampa, Gunnar Nylund för Rörstrand
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
661
Golvlampa, SPA, typ 1786, 1950/60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
666
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
667
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
682
Bordslampa, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
710
Bordslampa, barockstil, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
719
Ljusstake, "Margarete", Lars Holmström
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
750
Taklykta, 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
778
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
790
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
805
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
818
Bordslampa, Fraureuth, Tyskland, daterad 1927
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
831
Ljusstakar ett par, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
835
Taklampa, Tom Dixon, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Vägglampa, Lorentzons, 1950/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, Bergboms, G012, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
882
Ljuskronor ett par, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
883
Bordslampa, 19/2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
889
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
909
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
914
Vägglampa, "Curt", Carl Malmsten
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Ljuslykta, Gunnar Muskos, Trollheden Design
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
955
Takkrona, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Slutpris2 700 SEK
Värdering800 SEK
Kandelabrar ett par, 1940-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Vägglampa, Holm Sörensen, Danmark
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Vägglystrar ett par, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
1161
Lampskärmar 4st, Jobs, Leksand
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
1162
Fönsterlampor ett par, "Duett", IKEA
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 SEK
Takplafond, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Kandelaber, "Harmony", Georg Jensen, Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa och hiss, 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Väggapplique, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Vägglampor 3st, jugendstil, 1900-talets senare del
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Ljusstake, Skultuna
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, 1960-tal
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
Elljusstakar 4st, Markslöjd
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 SEK
Golvkandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK