- Allmoge & folkkonstRensa filter
1
Dalahäst, 1900-talets första del
Slutpris7 400 SEK
Värdering6 000 SEK
Dalahäst, allmoge, 1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
33
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1833
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Knotskål, allmoge, 1700-tal
Slutpris7 200 SEK
Värdering2 000 SEK
74
Selknä, allmoge, norra Sverige, daterat 1740
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
125
Selknä, allmoge, norra Sverige, daterat 1734
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
133
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK
187
Knotskål, allmoge, daterad 1747
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
193
Dalahäst, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK
211
Knotskål, allmoge, daterad 1803
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
220
Knotskål, allmoge, daterad 1863
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Stor dalahäst, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1799
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Kista, allmoge, daterad 1777
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 500 SEK
489
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Rakknivsskrin, daterat 1874
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Dalahäst, Rick Rolander
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Dalahäst, Dick Rolander
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar 2st, Inger och Bernt Jacobsson, Rättvik
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
519
Slutpris2 100 SEK
Värdering500 SEK
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, Mora, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Selbåge, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
523
Stånka, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
524
Stånka, allmoge, daterad 1832
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
525
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
526
Hyvlar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
Selknän 2st, bl.a. 1700-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
529
Väggkorg, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
536
Tråg, allmoge, daterat 1779
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
538
Skulptur, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
544
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
564
Dalahäst, 19/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
570
Käpp, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 700 SEK
Värdering800 SEK
571
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
572
Spelhorn 3st, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris8 600 SEK
Värdering1 000 SEK
573
Antik käpp
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
574
Hornarbeten 3st, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
606
Svarvskål, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
632
Selbåge, allmoge, norra Sverige, 17/1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
635
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
693
Dalatupp, Grannas, A.Olsson
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
698
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
795
Tråg 6st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
871
Gunghäst, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Dalahästar 3st
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
Lekhästar 2st, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK