Dalmålning, allmoge, 1800-talets första hälft
4
Slutpris9 800 SEK
Värdering10 000 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1721
85
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Dryckeskanna, Norge, 17/1800-tal
102
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Dalatuppar 2st, 1900-talets första hälft
143
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Allmogemålning, Carl Reinic Rosenberg (1794-1886), Halland
156
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1844
185
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
Svepask, allmoge, 1800-tal
199
Svepask, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
Kista, allmoge, Lima, Dalarna, daterad 1864
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
Kniv med slida, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
607
Slutpris2 500 SEK
Värdering500 SEK
Soldtackor 2st, Mora
647
Soldtackor 2st, Mora
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1858
672
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Litet skrin, allmoge, Dalarna, daterat 1818
680
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
Kniv, allmoge, daterad 1838
767
Kniv, allmoge, daterad 1838
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Stånka, allmoge, daterad 1838
838
Stånka, allmoge, daterad 1838
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
885
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 SEK
Svarvburk med lock, allmoge, daterad 1766
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 2 delar
Allmoge 2 delar
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
Trågställ, allmoge, 1800-tal
Trågställ, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 7 delar
Allmoge 7 delar
Slutpris2 400 SEK
Värdering500 SEK
Hästsadel, daterad 1780
Hästsadel, daterad 1780
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Svepburk med lock, allmoge, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
Skrin, 1700-tal
1598
Skrin, 1700-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Pulpet, allmoge, daterad 1847
1599
Pulpet, allmoge, daterad 1847
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
1890
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Parti allmogeföremål
2177
Parti allmogeföremål
Slutpris2 700 SEK
Värdering500 SEK
Skidor ett par, allmoge, 1800-tal
2514
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK