Spegellampett, rokoko, 1700-talets andra hälft
12
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Spegelram, gustaviansk, 17/1800-tal
168
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Spegellampetter ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
235
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Spegel, med infälld textil "Sommar", Jobs, Leksand
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Spegel, "Francois Ghost", Philippe Starck för Kartell
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Bord, "Utö", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Slutpris260 000 SEK
Värdering200 000 SEK
Fåtöljer ett par, "Sandhamn", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Slutpris200 000 SEK
Värdering100 000 SEK
Baljfåtöljer ett par, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
Slutpris15 500 SEK
Värdering15 000 SEK
Soffor ett par, Stockholmsarbeten i empire, 1800-talets början
303
Slutpris36 000 SEK
Värdering20 000 SEK
Sekretär, Nordiska Kompaniet, tillskriven Axel Einar Hjorth, 1935
Slutpris7 600 SEK
Värdering30 000 SEK
Piedestaler ett par, empire, tidigt 1800-tal
Slutpris12 000 SEK
Värdering15 000 SEK
Soffa, "Sandhamn", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Slutpris530 000 SEK
Värdering150 000 SEK
Karmstol, gustavianskt Stockholmsarbete av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820)
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Spegel, gustavianskt Stockholmsarbete av Johan Åkerblad, 1788
Slutpris11 000 SEK
Värdering15 000 SEK
Stolar 6st, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
Klädskåp, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Slutpris3 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Baljfåtöljer ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Salskåp, barock, 1700-talets första hälft
Slutpris5 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Nattduksbord ett par, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
Stolar 4st, "Roma", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
Bord, "Roma", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Kista, Ossian Elgström, tillverkad hos C.G. Ericson Arvika, 1915
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Karmstolar ett par, modell 695, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
323
Slutpris13 000 SEK
Värdering15 000 SEK
Karmstolar ett par, "Roma", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Serveringsvagn, art deco, 1930-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
Bockbord, 2000-tal
Bockbord, 2000-tal
Slutpris6 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Dagbädd, empire, 1800-talets början
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Stolar ett par, rokoko, 1700-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Sideboard, Ulferts, 1950/60-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
Barnstol av "Concrete"-modell
Barnstol av "Concrete"-modell
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Salongsbord, art deco, Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Karmstol, "Typenko", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1932
Slutpris8 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Mössbord, allmoge, Ljusdal, Hälsingland, daterat 1831
336
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Överskåp, allmoge, rokoko, 17/1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Byrå, 1800-talets slut
Byrå, 1800-talets slut
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Bockbord, allmoge, 1800-talets första hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Soffa, "Hemmakväll", Carl Malmsten
Slutpris1 100 SEK
Värdering3 000 SEK
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten för OH Sjögren
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Karmstol, rokoko, 1700-talets andra hälft
343
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Bockbord, allmoge, 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Biblioteksbord, 1920/30-tal
Biblioteksbord, 1920/30-tal
Slutpris8 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Skrivbord, modell 2156, Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1927
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Barskåp för hörn, Nordiska Kompaniet, 1938
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Fåtöljer ett par, art deco, 1930-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Boksnurra, tidigt 1900-tal
Boksnurra, tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Skåp, gustavianskt, omkring 1800
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Sängar ett par, "Brevik", Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, 1931
Slutpris700 SEK
Värdering4 000 SEK