Skrin, allmoge, 1700-tal
114
Skrin, allmoge, 1700-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
Knotskål, allmoge, 1700-tal
151
Knotskål, allmoge, 1700-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Selbåge, daterad 1774
157
Selbåge, daterad 1774
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Slev, Jemt Olov Persson, Orsa
238
Slev, Jemt Olov Persson, Orsa
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Dalahäst, 1900-talets början
242
Dalahäst, 1900-talets början
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Dalagris, 1900-talets första hälft
247
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1841
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
562
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
582
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
593
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Kryddskrin, daterat 1630
Kryddskrin, daterat 1630
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Pulpetskrin, allmoge, 1800-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
631
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
641
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
655
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Träskuren häst, tidigt 1900-tal
739
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Träskuren häst, "Fågelsjöhästen", Fågelsjö Hembygdsförening
740
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1778
762
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
Ljusstakar ett par, omkring 1900-talets mitt
799
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Snushund, 1900-tal
Snushund, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Skrin, 1700-tal
Skrin, 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1873
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Tallriksställ, allmoge, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
Besman, krönt 1697
Besman, krönt 1697
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Laggad butt, allmoge, daterad 1874
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad år 1800
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Bonadsmålning, 1900-tal
Bonadsmålning, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Dalatupp, 1900-talets början
Dalatupp, 1900-talets början
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Träskuren häst, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Färdskrin, 1700-tal
Färdskrin, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Skål, allmoge, daterad 1801
Skål, allmoge, daterad 1801
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Lykta, allmoge, 18/1900-tal
Lykta, allmoge, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1864
1465
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Vattenflaska, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar 17st, bl.a. John Gudmunds, Grannas
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Brandspruta, allmoge, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Skrin, allmoge, daterat 1795
Skrin, allmoge, daterat 1795
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-tal
1772
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Laggad tunna, allmoge, 1800-tal
1997
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 8 delar, 1800-tal
2032
Allmoge 8 delar, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Stora tråg 4st, allmoge, bl.a. daterat 1733
2034
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK