- Allmoge & folkkonstRensa filter
114
Skrin, allmoge, 1700-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
151
Knotskål, allmoge, 1700-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
157
Selbåge, daterad 1774
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
238
Slev, Jemt Olov Persson, Orsa
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
242
Dalahäst, 1900-talets början
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
247
Dalagris, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1841
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
562
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
582
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
593
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Kryddskrin, daterat 1630
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Pulpetskrin, allmoge, 1800-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
631
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
641
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
655
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
739
Träskuren häst, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
740
Träskuren häst, "Fågelsjöhästen", Fågelsjö Hembygdsförening
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
762
Knotskål, allmoge, daterad 1778
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
799
Ljusstakar ett par, omkring 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Snushund, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Skrin, 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1873
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Tallriksställ, allmoge, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
Besman, krönt 1697
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Laggad butt, allmoge, daterad 1874
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad år 1800
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Bonadsmålning, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Dalatupp, 1900-talets början
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Träskuren häst, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Färdskrin, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Skål, allmoge, daterad 1801
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Lykta, allmoge, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
1465
Svepask, allmoge, daterad 1864
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Vattenflaska, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar 17st, bl.a. John Gudmunds, Grannas
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Brandspruta, allmoge, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Skrin, allmoge, daterat 1795
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
1772
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
1997
Laggad tunna, allmoge, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
2032
Allmoge 8 delar, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
2034
Stora tråg 4st, allmoge, bl.a. daterat 1733
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK