Ljuskrona, empire, 1800-talets början
Slutpris4 800 SEK
Värdering10 000 SEK
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2597A
22
Slutpris16 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Kandelaber, "Vänskapsknuten", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
61
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
62
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
Praktkrona, oskariansk, 1800-talets slut
65
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
67
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergmanskrona", 1900-talets andra hälft
92
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, Louis XVI stil, 1800-talets slut
110
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Lykta, 18/1900-tal
136
Lykta, 18/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
141
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklykta, 1900-talets början
144
Taklykta, 1900-talets början
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Betjäntlykta, 1800-tal
148
Betjäntlykta, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft
167
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Bordslampor ett par, "B66", Hans Agne Jakobsson, Markaryd
176
Slutpris7 600 SEK
Värdering4 000 SEK
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
188
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, art deco, 1920/30-tal
215
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa, 1940-tal
217
Bordslampa, 1940-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, firma Svenskt Tenn, modell 2575
228
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
229
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, art deco, 1920/30-tal
237
Slutpris5 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Paul Henningsen för Louis Poulsen
238
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Takkrona, 1900-talets början
Takkrona, 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusampel, senempire, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Hallbergs, 1930/40-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, Karlskrona Lampfabrik, 19/2000-tal
533
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Golvlampor ett par, "Stekpannan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
542
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona", 2000-tal
555
Slutpris5 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, jugend, Eichberg, tidigt 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
608
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan
616
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
630
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Vägglampor ett par, 1930/40-tal
633
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Stor kandelaber, 1900-talets första hälft
674
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, "Collage Pendel 600", Louise Campbell för Louis Poulsen
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Stilarmatur Tranås, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-tal
722
Slutpris1 000 SEK
Värdering3 500 SEK
Bordslampor ett par, Boréns, Borås
723
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Golvlampa, "Lins", PO Ström, 1900-talets andra hälft
730
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, omkring 1900-talets mitt
738
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Takkrona, Italien, 1900-tal
739
Takkrona, Italien, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
742
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets första hälft
764
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
775
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, Italien, 1900-tal
793
Taklampa, Italien, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampor ett par, Bergboms, G-131
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, C.G.Hallberg, Stockholm, 1900-talets första hälft
824
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK