Golvlampa, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Industrilampa, Triplex, Johan Petter Johansson
27
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljuslampetter ett par, "Kungalampetten", Karl-Erik Torssell
32
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2560
37
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets början
49
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
64
Slutpris6 200 SEK
Värdering3 000 SEK
133
Slutpris6 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljuskrona, Skultuna, no.205
150
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk för Ystad Metall
175
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
184
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampor ett par, Leco, 1900-talets andra hälft
190
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Läslampa, Frankrike, 18/1900-tal
194
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan" Ivar Åhlenius Björck för Ystad Metall
196
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Plafondlampor ett par, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
230
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Vägglampor 2st, "Binic", Ionna Vautrin för Foscarini
242
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampor ett par, Bergboms, B-023
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
Takplafond, 1900-talets första hälft
516
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa med skärm "Baranquilla", Josef Frank, Svenskt Tenn
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
538
Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor ett par, omkring 1900-talets mitt
555
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, Fagerhult, 1900-talets andra hälft
632
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
648
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Pianolampa, 1900-talets första hälft
667
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
674
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Vägglampor ett par, Omi Typ 295L, 1900-talets andra hälft
676
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, 1950-tal
686
Bordslampa, 1950-tal
Slutpris100 SEK
Värdering800 SEK
Ljusplåtar ett par, barockstil, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Ellyset, Markaryd
697
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, 1950-tal
717
Golvlampa, 1950-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Vägglampa, Hans Agne Jakobsson, "V-149"
733
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, Arvid Böhlmark, 1900-talets början
751
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Stormlykta, Optimus, 200P
755
Stormlykta, Optimus, 200P
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
765
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
767
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, Belid, typ T1074
770
Taklampa, Belid, typ T1074
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, Konsthantverk Tyringe
771
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, Holm Sörensen, Danmark
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
814
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, Flygsfors
Bordslampa, Flygsfors
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Glasdekorer till ljuskronor "Festival"
864
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
885
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, Belysningsbolaget
910
Golvlampa, Belysningsbolaget
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, möjligen Alf Svensson, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, 1900-tal
Ljuskrona, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK