Dalahäst, omkring år 1900
17
Dalahäst, omkring år 1900
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Altartavla, sengustaviansk, 1700-talets slut
Slutpris9 600 SEK
Värdering8 000 SEK
Skrin, allmoge, daterat 1779
54
Skrin, allmoge, daterat 1779
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Kalk, allmoge, Lima, 1800-tal
59
Kalk, allmoge, Lima, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
60
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Skrin, allmoge, 1700-tal
88
Skrin, allmoge, 1700-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
Rakknivskrin, 18/1900-tal
93
Rakknivskrin, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
Lekhäst, 1800-tal
97
Lekhäst, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Kalk, allmoge, 1800-tal
105
Kalk, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Träskuren tupp, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
110
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Träskuren fågel, allmoge, 1900-talets början
116
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Vindflöjel, allmoge, 1800-tal
124
Vindflöjel, allmoge, 1800-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Kalk, allmoge, daterad 1798
165
Kalk, allmoge, daterad 1798
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Fotangelstake, daterad 1768
176
Fotangelstake, daterad 1768
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Skål, Jemt Olof Persson, Holen, Orsa
201
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Burk med lock, allmoge, daterat 1852
209
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Bysticka, allmoge, 1700-tal
214
Bysticka, allmoge, 1700-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Lockburkar 2st, allmoge, 1800-tal
224
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1836
236
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Pall, allmoge, daterad bl.a. 1842, 1852
Slutpris1 900 SEK
Värdering800 SEK
Dalatupp, Nisser, 1900-talets första hälft
279
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
280
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Dalahäst, 1900-talets första del
292
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
Födelsesticka, allmoge, daterad 1856/59
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
Dosor med lock 2st, 1800-tal
Dosor med lock 2st, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
Pall, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Pardörrar, allmoge, Norge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Födelsesticka, allmoge, daterad 1854
583
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Selbåge, allmoge, 1800-tal
595
Selbåge, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Tråg 2st, allmoge, 1800-tal
604
Tråg 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
Brudpsalmbok, 1851
616
Brudpsalmbok, 1851
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Skrin, allmoge, 1800-tal
736
Skrin, allmoge, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Parti dagsverksstickor, 18/1900-tal
803
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Rakknivsskrin, daterat 1914
817
Rakknivsskrin, daterat 1914
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Dalagris, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Knotskålar 2st, 1900-tal
Knotskålar 2st, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Spegel, tillverkad av antika lokor och selbåge
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Skåpdörr, allmoge, daterad 1793
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Födelsesticka, allmoge, Holen, Leksand, daterad bl.a. 1810
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 4 delar
Allmoge 4 delar
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Parti skåpdelar
Parti skåpdelar
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Klövjesadel, 1700-tal
Klövjesadel, 1700-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Svepask, allmoge, 1800-tal
Svepask, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Knotskålar 3st, bl.a. daterad 1830
1688
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
1727
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK