- Allmoge & folkkonstRensa filter
23
Skedholk, allmoge, Jämtland, rokoko, 17/1800-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
94
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
95
Dalahäst, allmoge, 1800-tal
Slutpris9 400 SEK
Värdering3 000 SEK
101
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
119
Lerfat, allmoge, daterat 1791
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
133
Knotskål med snibbar, allmoge, daterad 1806
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Dalahäst, 18/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
193
Korg, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Dalatupp, omkring 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
523
Dalatuppar 4st, bl.a. Nisser, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
569
Skrin, allmoge, daterat Mora 1899
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
624
Mortel, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
660
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
671
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
672
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
716
Skulpturer 3st, Inger & Bernt Jacobsson
Slutpris4 400 SEK
Värdering800 SEK
717
Dalahästar 5st, Lillian Rådman
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
718
Marcis Widzem
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
719
Marcis Widzem
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
720
Marcis Widzem
Slutpris2 500 SEK
Värdering500 SEK
816
Dalahästar 7st
Slutpris3 400 SEK
Värdering800 SEK
817
Hästskulpturer 8st
Slutpris2 700 SEK
Värdering1 000 SEK
818
Dalahästar 5st, bl.a. "Grycksbohästen"
Slutpris2 300 SEK
Värdering800 SEK
819
Marcis Widzem
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
829
Dalahästar 3st, Inger & Bernt Jacobsson, Rättvik
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 SEK
Kubbstolar i miniatyr 2st, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Dalahästar 15st, bl.a. Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
Dalahästar 8st, bl.a. Nils Olsson, Nusnäs
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Dalahästar 5st, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Rättvikshästar 3st
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
1145
Diskställ, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Laggat kärl, allmoge, daterat bl.a. 1773
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
1277
Lieorv, allmoge, daterad 1811
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Kista, allmoge, 16/1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Ostformar 4st, allmoge, bl.a. daterad 1861
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 7 delar
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Rotkorgar 3st, 1900-talets första del
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 7 delar, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Skrin, barock, 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 6 delar
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
1831
Rotarbeten 5st, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
1833
Rotarbeten 8st, mestadels 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
1846
Kista, allmoge, daterad 1845
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
1969
Allmoge 8 delar, 18/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK