Bordslampa, troligen GAB, Stockholm, 1920/30-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
22
Slutpris6 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
39
Slutpris14 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Lykta, barockstil, 18/1900-tal
80
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
83
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, "Pao", Matteo Thun för Arteluce, Italien
89
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, Murano, Italien
161
Bordslampa, Murano, Italien
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, "Collage Pendel 600", Louise Campbell för Louis Poulsen
168
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
Golvlampa, "Lumiere Lettura Bianco Lucido", Rodolfo Dordoni för Foscarini
174
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
183
Taklampa, 1930/40-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
185
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Stormlykta, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
186
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
217
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa, 1940/50-tal
228
Bordslampa, 1940/50-tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
234
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Takplafonder ett par, Le Klint, Danmark
235
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
236
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
239
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
Taklampa, 1940-tal
Taklampa, 1940-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Takkrona, 1900-talets första hälft
279
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
Golvlampa, "Big Shadow", Marcel Wanders för Cappelini
Slutpris2 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Golvlampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
619
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
629
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
720
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Häften 27st, "Med dalälven från källorna till havet", Karl Erik Forslund
725
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
730
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, Santa & Cole, 2000-tal
732
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
739
Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 2000-tal
748
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
755
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampor ett par, Foscarini Murano, Orbital Terra
756
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstake, 1900-talets första hälft
763
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor ett par, Mathias, Frankrike
787
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, "Semi-Pendel", Bonderup & Thorup för Nordlux
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
806
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
818
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Ljuslampetter ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Vägglampetter ett par, empirestil, modern tillverkning
885
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Väggfotogenlampa, ES Sörensen, Danmark
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK