Dalahäst, 1900-talets första hälft
3
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Dalahäst, 1900-talets början
47
Dalahäst, 1900-talets början
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Ölgås, allmoge, Norge, 1800-tal
73
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1824
128
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Dalatupp, Nissers Hemslöjdsaffär, Wattnäs, Mora
146
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Svepask med lock, allmoge, Hälsingland, daterad 1813
148
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
Kalk, allmoge, Lima, 1800-tal
187
Kalk, allmoge, Lima, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Skedholk, allmoge, daterad 1896
190
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
207
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Stor dalahäst, omkring 1900-talets mitt
238
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Korg, allmoge, 1800-tal
Korg, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, 18/1900-tal
594
Ljuskrona, 18/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Pall, allmoge, daterad 1856, 1860
782
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Korg med handtag, allmoge, 1800-tal
817
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Laggad hink, allmoge, 1800-tal
820
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Dalahäst, 18/1900-tal
Dalahäst, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Dryckeskopp, troligen 1900-tal
840
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Rotarbeten 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 2 delar
Allmoge 2 delar
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Klappträ, allmoge, daterat 1775
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 4 delar
Allmoge 4 delar
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Färdskrin, 17/1800-tal
Färdskrin, 17/1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Gratulationstavla, daterad Gagnef socken 1910
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 2 delar
Allmoge 2 delar
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 4 delar, 1800-tal
1602
Allmoge 4 delar, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Allmoge 3 delar
Allmoge 3 delar
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Laggad tunna, 1800-tal
1837
Laggad tunna, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Bakbordsskiva, allmoge, 1800-tal
2248
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK