301 Golvur, allmoge, norra Sverige, daterat 18/10 1847

13271a_8dc36111caed743_med.jpeg
  • 13271a_8dc36111caed743_sm.jpeg
  • 13271b_8dc36111dc0ebbf_sm.jpeg
  • 13271c_8dc36111ef6ddb8_sm.jpeg
  • 13271d_8dc3611202daeff_sm.jpeg
  • 13271e_8dc36112124e879_sm.jpeg
  • 13271f_8dc36112259126c_sm.jpeg
  • 13271g_8dc3611235b9b50_sm.jpeg
  • 13271h_8dc3611247de4e5_sm.jpeg
  • 13271i_8dc361125f0010c_sm.jpeg
  • 13271j_8dc36112751da4b_sm.jpeg
  • 13271k_8dc361128d1087b_sm.jpeg
  • 13271l_8dc36112a014066_sm.jpeg
  • 13271m_8dc36112b4fb565_sm.jpeg

Originalmålning. Med skuren dekor av solformation och blomster. Urtavlan märkt Erik Larsson, Mora.

  • Skick:Sprickor, färgslitage, mindre kantavslag.
  • Storlek:Höjd 234
  • Proveniens:Tidigare i antikvitetssamlare- och handlare, Stig Jonsson, Leksand, samlingar.

Värdering15 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK