Takplafond, 1930/40-tal
768
Takplafond, 1930/40-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Väggdekoration med ljushållare, 1900-talets senare del
787
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Ljusstakar ett par, Erik Höglund för Boda
789
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, troligen Italien
795
Bordslampa, troligen Italien
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Ljusstakar 3st, "Tulpan", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, 1950-tal
858
Taklampa, 1950-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Ljusstake, "Profil", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
883
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Kandelabrar ett par, 1900-talets första hälft
889
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 19/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
925
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
929
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Ljusampel, empirestil, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Lampskärm, Jobs, Leksand
Lampskärm, Jobs, Leksand
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
Ljusstakar ett par, Gunnarssons Mekaniska Verkstad, Gustafs
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, "Swirl", Murano, Italien
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Lyktor ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Takfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Takampel med ljusplafond, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Lanterna, 1900-talets början
1133
Lanterna, 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, "Semi-pendel", Claus Bonderup och Thorsten Thorup, IKEA
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
1146
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
1154
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Ljusampel, empirestil, 1900-tal
1162
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
Bordslampa, 1900-talets början
1167
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor 2+1, Italien, bl.a. Taurus
1168
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, "Varieté", Lisa Larsson för Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Taklampor ett par, Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, Gunnar Ander för Ystad Metall
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Tomte med lykta, 1900-talets slut
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Takfotogenlampa, 1900-talets början
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, Tiffanystil, Konsthantverk Tyringe
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Tak-/bordslampa, 1900-talets slut
1277
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, art deco stil, 2000-tal
1279
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, Bergboms, B-50
1287
Bordslampa, Bergboms, B-50
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
Ljusstakar ett par, Hans Agne Jakobsson
Slutpris9 800 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Karbidlykta, Phänomen, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Takkrona, 1900-talets slut
1407
Takkrona, 1900-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK