- BelysningRensa filter
Ljuskrona, barockstil, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Bordsfotogenlampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
1606
Fotogenlampor 3st
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
1616
Golvlampa, Philips typ 590A
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
1618
Jordglob med belysning, Räths
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
1649
Kupring till "Saturnus"-lampa, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, "Fox", A/S Lyfa, Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
1664
Taklampa, 1900-talets senare del
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
1685
Bordsfotogenlampor 2st
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Bordsfotogenlampor 2st, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
1742
Golvlampa, Fagerhult, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering400 SEK
Golvlampor 2st
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
1766
Belysning 4 delar
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Taklampa, 1900-talets slut
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Plafondlampor 2st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
1846
Plastskärmar till lampor 4st
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
1850
Lampkupor 2st, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
1866
Taklampa, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
1876
Ljusstakar ett par, tillverkade av bajonetter
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Golvlampor ett par, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
1893
Taklampa, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
1922
Taklampa, samtida
Slutpris3 400 SEK
Värdering400 SEK
1936
Golv- samt bordslampa, "Karin", Markslöjd
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
1982
Parti juldetaljer
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
1992
Parti ljusstakar, bl.a. Skultuna
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
1995
Takkrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
1996
Ljuskrona, Markslöjd, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Golvlampor 4st, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
2030
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
2065
Golvkandelaber, 19/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
2104
Golvljusstakar 3st, modern tillverkning
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
2109
Belysning 4 delar
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
2162
Fotogenlampor 4 delar, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
2163
Parti elljusstakar, Gnosjö, Kungsram, m.m.
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
2164
Elljusstakar 8st, 1960-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
2238
Strålkastare, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
2259
Belysning 4 delar
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK