Att Sälja

Har ni föremål att avyttra men är osäker på hur ni skall gå till väga, kontakta oss gärna för vägledning om hur vi kan sälja föremålen på en av våra månadsauktioner. Provisionen vid försäljning är 15% inkl. moms på det klubbade beloppet, samt slagavgift på 50 kronor inkl. moms.

Öppettider för inlämning

Häradsvägen 24, Borlänge
Månadsauktioner
Inlämning: Måndagar-torsdagar kl 14.00-18.00
Tel: 0243-23 67 90
E-mail: info@dalarnasauktionsbyra.se
Bankgiro: 5498-3051

Värdering

Har ni något föremål av högre värde, såsom en värdefull antikvitet, ett konstföremål eller modernt föremål av högre kvalitet som ni funderar på att avyttra, kom då gärna in till oss. Maila oss gärna en bild så kan vi granska föremålet och värdera det, samt komma överens om eventuell försäljning. Våra auktioner nås av många potentiella kunder och slutpriserna följer aktuellt marknadsvärde.

Att Köpa

Att deltaga på auktionen.
Som köpare finns flera sätt att deltaga i budgivning. Kundnummer registrerar du lätt själv här på hemsidan.

  • Att bjuda i auktionssalen.
  • Lämna skriftligt förhandsbud i salen under visning eller auktion.
  • Bjud via internet fram tills auktionens början.
  • Bjud under auktionens gång via telefon, då telefonbud lagts i förväg.
  •

    Vid samtliga budgivningsalternativ så krävs att ni har kundnummer hos oss. Registrera er enkelt här på hemsidan. Kontakta oss i annars i god tid före auktionen för att få hjälp med att registrera er. På klubbat belopp tillkommer 20% inropsprovision inkl. moms + 30 kronor slagavgift. Alla bud är bindande.

    Avhämtning och frakt

    Inköpt gods avhämtas senast 5 dagar efter auktion, då ej annat avtalats. Vi ombesörjer lagringsmöjligheter av mindre varor, dock så lagras alla varor på kundens egen risk. Vi ombesörjer packning och skickar med bussgods eller posten till förmånligt pris. Kostnader för att packa och skicka varor debiteras efter portotabell plus ca 50-100 kronor i packningsavgift, såvida inte föremålet är stort, består av många varor eller är svårpackat. Vi packar omsorgsfullt, men tar inget ansvar för skador eller försvunna paket efter att paketet skickats.

    Anbud
    Alla anbud behandlas konfidentiellt. I vår internetkatalog är det ledande budet synligt, men aldrig kundens maxbud. Vid klubbauktion följer sedan vår budtjänst det angivna maxbudet upp till max den angivna summan, varan kan därmed klubbas mycket lägre än det angivna maxbudet, dock aldrig lägre än det på internetkatalogen ledande budet. Då flera bud på samma summa angivits så är det först lagda budet gällande.

    Auktionstermer och katalogbeskrivning.

    Mått
    anges inom parentes efter objektets beskrivning. Högsta höjd anges oftast då flera objekt förekommer i ett rop. Mått på tavlor anges alltid Höjd X Bredd, och avser alltid bildytan exkl. ram och passepartout.

    Konst
    anges oftast med konstnärens namn och levnadsår, och innebär att konstverket enligt vår uppfattning är ett verk av konstnären.
    Andra möjliga termer är: Tillskriven = Verket är enligt vår uppfattning ett verk av den angivne konstnären men kan t.ex. sakna signering.
    Hans art = Innebär att konstverket är utförd i konstnärens manér, men är sannolikt ej utfört av konstnären själv.
    Efter = Konstverket har kopierats eller influerats av konstnären.
    Oidentifierad konstnär = Konstnären är ej representerad. Underlag från tidigare försäljning saknas. Konstnären är okänd.

    Skick på varan undersöks i mån av tid vid försäljning. Termen "Smärre slitage" anger oftast ett förväntat normalskick på varan.
    "Slitage" indikerar oftast att varan är i sämre skick än förväntat, mindre skador kan finnas.
    Betydliga skador anges oftast alltid i texten, undantag kan vara bruksskador på t.ex. allmogeföremål eller bruksskador på större möbler.
    Anges ingenting rörande kondition kan föremålet uppfattas som i normalskick eller i obrukat skick. Kunden kan dock ansöka om att få konditionsrapport på varan om besiktning på plats ej är möjlig. Stora serviser, partivaror etc. kan ha skador och slitage utan att det anges i texten, och bör undersökas av kunden själv.

    Befintligt skick
    Alla varor säljes i befintligt skick. Vi försöker dock så utförligt som möjligt vägleda köparen genom att beskriva eventuella defekter.
    Alla mekaniska föremål säljes i helt befintligt skick, såsom klockor, motorer etc.
    Vid försäljning av moderna elektriska föremål har säljaren 3 dagars reklamationsrätt på varan. På äldre elektroniska apparater dvs. mer än 10 år, lämnas ingen garanti om ej annat angetts i katalogtexten.